Jarní distanční výuka 15. - 26.3.

15.03.2021

Holky a kluci, 

s novým týdnem přichází i další tipy na výtvarné tvoření doma. Tentokrát jsem si pro vás připravila tvorbu papírové sochy, my se na ni vrhneme s dětmi při on-line výuce až příští týden. Zatím dokončujeme noční uličky. 


PAPÍROVÁ SOCHA

Co budeš potřebovat? 

> tvrdé čtvrtky nebo klidně zrecykluj karton, který najdeš doma - mohou to být krabice od nejrůznějších potravin ala Chocapic apod.

> nůžky, lepidlo, dobrá bude i sešívačka

> barvičky (fixy, pastelky, voskovky, případně tekuté barvy)

> kdo má - může užít také drátky a barevná brčka


1) JOAN MIRÓ NEJEN PRO NEJMENŠÍ

Joan Miró byl španělský umělec, který se nechal vést svou představivostí. Jeho fantazie byla bezedným zdrojem nových tvarů nejen na plátně ale i v prostoru. Podívej se na jeho díla a zkus říci, jak na tebe působí? Vidíš v dílech nějaké konkrétní tvary? Kdo vidí v jednom z děl pejska? Jakých barev Joan užívá?:-) 

Inspiruj se Joanem Miró, vymysli si podobně zajímavé tvary a vytvoř papírovou sochu.

> Mladší děti budou vycházet z tvorby umělce a volně ji parafrázují do prostorové tvorby. Vyberou si prvky, které se zdají být zajímavé a volně je překreslí.

> Starší děti si nejprve rozmyslí, co by chtěly vytvářet. 

Vycházej z tématu Přístav a zcela volně můžeš ztvárnit lachtana na pobřeží, loď na vlnách nebo fotografující turisty či cokoliv dalšího. Kresli tvary v duchu tvorby Joana Miró. 

Můžeš pracovat i s písmem a sestavit sochu z písmenek. Bude zobrazovat nějaké přístavní město? 

JAK NA TO? 

> Nakresli si alespoň 3 a více tvarů, které ti dají dohromady sochu. (Příklad: Labuť - nakreslím si zvlášť tělo, hlavu, nohy, vodu i rákosí.) Probarvi tvary v duchu tvorby Joana Miró (klidně z obou stran) a vystřihni je nebo jen obstřihni. Tentokrát nemusíš být důsledný/á ve vystřihování. Pamatuj, že potřebuješ tvrdou čtvrtku či karton. Každému tvaru pak nastřihni linku a zasuň jeden tvar do druhého. Názorným příkladem ti může být obrázek níže. Kdo má a chce, užije také drátky, které můžeš obmotat papírem nebo na ně navléknout nastříhaná brčka.

> Můžeš také lepit a spojovat sešívačkou. Celé dílo instaluj na zvolený podklad a hezky vyfoť. Mladší děti s pomocí rodiče.  Svou papírovou sochu můžeš vyfotit před barevným pozadím a nasvítit lampičkou. Všimni si celkové čistoty snímku a jejich stínů. 

> Fotografii mi, prosím, zašli.:-) 

2) ALEXANDER CALDER PRO NEJMENŠÍ

Tvorba Alexandera Caldera je významná tím, že na počátku vytvářel sochy, které byly pohyblivé, tzn. můžeme je rozpohybovat rukou nebo větrem (obr. 1). Těm se zažil název "mobily". Později začal vytvářet velké sochy z kovu, které se nikterak nehnou a jsou tedy stabilní - "stabily". 

Podívej se na níže přiložené obrázky soch (obr. 2 - 4) a pokus se určit, která socha je mravenečník, orel a která jelen. 

Stejným postupem jako u prvního úkolu vytvoř papírovou sochu vodního zvířete nebo kteréhokoliv, co máš rád/a. Opět jej nafoť s neutrálním pozadím, s pomocí rodiče můžeš sochu nasvítit lampičkou a fotografii zaslat. 

Calder zvolil červenou a černou barvu pro své stabilní sochy, jakou zvolíš ty? 

3) JEAN DUBUFFET PRO VŠECHNY ZÁJEMCE

Jean Dubuffet, opět umělec minulého století, byl otcem směru, který se nazývá Art Brut = tzv. syrové umění. A víš co to znamená? Jean věřil, že nejvíce pravdy a čistoty je v umění šílenců, amatérů a dětí oproti profesionálním umělcům. Ve svých dílech Jean Dubuffet užíval neobvyklé materiály - polystyrén, textil, kůže, beton, uschlé větve apod. Podívej se na přiložené ukázky jeho děl. Už v nich také vidíš jakoby tvorbu malého dítěte a jiného neprofesionálního tvůrce? 

Pokus se podobným způsobem jako v prvním úkolu vytvořit papírovou sochu.  Nastřihni si tvary a skládej je k sobě, případně užij lepidlo nebo sešívačku. Vycházej z jakéhokoliv motivu na téma Přístav (př.: sedící rybář, hejno ryb, houf ptáků, turisté, plavci, lachtani apod.). 

POZOR - Pracuj barevně i podobou jako Jean Dubuffet (obr. 4 - 6). Hraj si a vyřádi se. Svou sochu vyfoť s neutrálním pozadím. Budu se těšit na tvou fotografii.:-)

Zdroj všech obrázků: Pinterest - Česká republika [online]. Copyright © 2021 Artists Rights Society [cit. 15.03.2021]. Dostupné z: https://cz.pinterest.com/klarapodlahova/inspirace/

Mgr. Klára Podlahová, výtvarné oddělení ZUŠ Marie Podvalové 
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky